GAZİANTEP'İN DÜNYA MARKASI FISTIK EVİ

"Gaziantep’te Antepfıstığı üreticiliğini dört kuşaktır ‘babadan oğula’ sürdüren ve sektörde ‘Fıstığın doktoru’ olarak tanınan Mehmet Kavsara, yarım asırlık bilgi birikimini ve deneyimini ‘Fıstık Evi’ markasıyla tüm Türkiye’ye taşımayı başardı."
Memohaber’in konuğu olan Fıstık Evi Yönetim Kurulu Başkanı ve Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kavsara, www.memohaber.com internet haber sitesi Yayın Koordinatörü Mehmet Taşçı ve Haber Editörü Turgut Bozgeyik’in sorularını içtenlikle cevapladı. Fıstık Evi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kavsara, 1980 yılında zamanın önemli tarım ticaret merkezlerinden biri olan Şirehan’da dededen kalma küçük bir dükkanda sektöre ilk adımlarını attı. Dededen ve babadan neredeyse doğduğundan beri sektörün içinde olan Kavsara, 35 yıllık deneyimin ardından ‘Fıstık Evi’ markasıyla işlenmiş Antepfıstığı üretiminde Türkiye’nin aranan markalarından biri oldu. Başarılı olmanın en büyük sırrının dürüstlükte ve çok çalışmakta yattığını belirten Kavsara, Antep Fıstığı’nı şu sözlerle anlatıyor: “Doğanın yöremize bahşettiği nimet, binlerce yıldır topraklarımızda can bulan yeşil altın, şöhreti ülke sınırlarını zorlayan, kabuğuna sığmayan lezzet Antep Fıstığı.”
SEKTÖRÜN MARKASI FISTIK EVİ
Yıllık ortalama 5 bin ton ürün işleme kapasitesine sahip olan Fıstık Evi’nde, Antep Fıstığı başta olmak üzere, fındık, badem ve ceviz ana ürünler işlenerek yurt içi ve yurt dışındaki firmalara yaklaşık 60 çeşit ürün olarak sunuluyor. Fıstık Evi, ayrıca çikolata, lokum, helva, kuruyemiş, baklava, krokan, ezme, dondurma ve pastane sektörlerinde iş yapan firmalara da hizmet sunuyor. Bire bir ihracat yapmayı tercih etmeyen Fıstık Evi, ihracat yapan özel ve büyük firmalara tedarik sağlıyor. Sektörde marka haline gelen Fıstık Evi, 1400 metrekare işletme alanı ve 1500 metrekarelik depolama alanına sahip. Fıstık Evi, yıllık 5 bin ton hammaddeyi son teknolojinin kullanıldığı modern tesislerinde; baklava, çikolata, helva ve krokan üretimi yapan tatlısever firmalar için hazırlıyor. Kaliteli ürün, depolama ve müşteri memnuniyetinin önemli olduğunu bilinciyle hareket eden Fıstık Evi, kalitesini ISO 9001, ISO 22000 ve BRC kalite belgeleri ile tescilleyerek geleceğe yatırım yapmayı önemsiyor.
FISTIKELLA VE BADEMELLA TÜRKİYE’DE İLK
Fıstık Evi’nin en önemli ürünleri ise, Türkiye’de ilk olarak üretilen Fıstıkella, Bademella ve Enerjix Fıstık. Toplum ve ülke çıkarlarını göz önünde bulundurarak, kaliteden ödün vermeden çalışan Fıstık Evi, Antep Fıstığı’nı gelenekselliği yitirmeden yenilikçi yaklaşımıyla, Türk ve dünya fıstık pazarında söz sahibi yapmak için uğraş veriyor.

e-katalog