ÖZ ÇORBA

Malzeme: 1 bardak aşurelik buğday (dövme), 5 bardak haşlanmış et suyu, 2 bardak süzme yoğurt, 1 adet yumurta, 1 yemek kaşığı sadeyağ, 2 yemek kaşığı Antep Fıstığı, 1 yemek kaşığı badem, 1 tatlı kaşığı tuz.  

 

Yapılışı: Dövmeyi bir gece önce yıkayın ve üzerini birkaç parmak örtecek kadar su ile ıslatarak gece boyunca bekletin. Dövmeyi 5-6 bardak suda kaynatın. Kaynama sırasında suyun üzerinde oluşan köpükleri kevgir yardımıyla alın. 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin kaynatmaya devam edin. Pişen dövmeyi ılıyınca süzgeçten geçirerek özünü çıkarın. Buğdayı ezerken haşlama suyundan azar azar ekleyerek bu işlemi kolaylaştırabilirsiniz. Buğday özünü bir başka tencereye alarak 5-6 bardak et suyu ile karıştırın ve sürekli karıştırmaya devam ederek kaynatın.
Başka bir tencerede yoğurt, yumurta ve zeytinyağını iyice karıştırın. Hafif ateşte sürekli aynı yönde karıştırmaya devam ederek pişirin. Yoğurdu yavaş yavaş buğday özü ile kaynayan et suyuna katın. Bir taşım kaynadıktan sonra ateşten alın. 
Bir tavada soyulmuş Antep Fıstığı ve bademi sadeyağda hafif pembeleşinceye kadar kavurun, çorbaya katın. Kalan kızgın yağı çorbanın üzerine gezdirin. Sıcak servis yapın.
Afiyet Olsun... 

e-katalog